Prarodiče mají v rodině nádhernou a velice specifickou roli. Patří k tomu i volnost, kterou si mohou dopřát se svými vnoučaty. Jen tak je vezmou na zmrzlinu, nebo jim dovolí zůstat vzhůru déle než obvykle.
Za ideálních okolností usnadňují život rodičům a rodiče si toho váží a dávají jim najevo, že jsou žádáni.
Pokud se však prarodiče míchají do výchovy, vnucují se, nebo podrývají autoritu rodičů, případně pokud rodiče zapomínají brát ohled na pocity prarodičů, přicházejí na scénu problémy.
Nabízíme vám 11 tipů pro rodiče a prarodiče, které vám pomohou objasnit, jaké úkoly má kdo na starost. Pokud se naučíte řídit podle našich doporučení, vaše rodina bude fungovat správně – nejen teď, ale po celé následující generace.
1. Naučte se myslet pozitivně
Pokud máte pocit, že prarodiče se příliš angažují, zkuste myslet na to, že určitě mají ty nejlepší úmysly. Každý z nás dělá chyby a ani prarodiče si nemusí uvědomovat, že překročili vaše hranice.
Možná si jen nejsou jisti tím, co od nich očekáváte, případně co si nepřejete. Řekněte jim, jak by vám mohli pomoci. Dopřejte jim pocítit, že s nimi počítáte, že jsou pro vás důležití a potřební.
2. Nekritizujte
Pravidlo číslo jedna, kterým by se měli prarodiče řídit, zní: NEKRITIZOVAT. Nikdo nemá rád, když ho druzí kritizují nebo odsuzují. Většina lidí se v takovém případě začne bránit, rozzlobí se a poté se uzavře do sebe.
Zkuste se na situaci podívat z jiného úhlu pohledu: Kdo se rád setkává s člověkem, který ho neustále posuzuje? Místo kritizování se raději zeptejte, jak byste mohli pomoci. Zaměřte se na pozitivní věci a s vaším vztahem se stanou zázraky.
3. Když člověk překročí hranici
Pokud prarodiče překročí vaše hranice a vám je to nepříjemné, dejte jim to vědět. Nebojte se jim říct, že pokud je nepožádáte o radu, žádnou nepotřebujete. Můžete na to jít například takhle:
„Oceňuji tvé zkušenosti a když budu potřebovat radu, určitě tě o ni požádám,“ nebo „Chápu, že ty to vnímáš jinak, ale budu ráda, když to tentokrát uděláš tak, jak si to přeji já.“
Pověřte prarodiče nějakým úkolem, aby měli možnost přispět svou tvůrčí troškou do mlýna. Vezměte je s sebou na rodičovské sdružení, do rodičovského centra nebo k dětskému lékaři, aby si uvědomili, jak se doba změnila.
Je to pro ně šance zjistit a naučit se, jak vám nabídnout pomocnou ruku a podporu. Možná to pomůže vyřešit problémy a předejít nepřátelství mezi generacemi.
„Tví rodiče nevědí, co dělají“ nebo „Já bych to takhle nedělala“ jsou typickým příkladem toho, co by vnouče nikdy nemělo slyšet z úst svých prarodičů. Stejně škodlivé jsou věty jako „Přestaň, nech je, ať si hrají, jsi na ně příliš přísný“.
Prarodiče tím překračují vaše osobní hranice. Když vám otevřeně říkají, že by to dělali jinak a bez vyzvání na vás chrlí své rady, prokazují vám svou neúctu a nedostatek respektu vůči vašim pravidlům a názorům.
V takovém případě byste jim měli dát jasně najevo, kde jsou vaše hranice, které musí respektovat.
Pokud máte pocit, že vám prarodiče podrývají autoritu, zkuste na ně reagovat touto frází: „Vážím si vašich obav a zájmu, ale vyhovuje mi to tak, jak to dělám já.“
4. Raďte jen v případě, že vás požádají o radu
Málokdo ocení nevyžádané rady a pokud přicházejí od vlastních rodičů, většinou je vnímáme jako kritiku. Pokud se to naučíte respektovat, je velice pravděpodobné, že se vás zeptají na váš názor.
Bude to pro vás příležitost otevřeně mluvit z vlastní zkušenosti a budete mít větší šanci něco ovlivnit.
Pokud jsou vaše obavy příliš velké na to, abyste je mohli ignorovat, požádejte o rozhovor, promluvte si se správnou osobou (obvykle je lepší mluvit s vlastním dítětem) a dbejte na to, abyste nemluvili před vnoučetem.
Buďte taktní a nemluvte příliš. Snažte se být neutrální a nestavte se na stranu žádného z rodičů.
Nezapomínejte na to, že se nesmíte vyjadřovat negativně o žádném z rodičů, nemůžete pomlouvat jednoho rodiče před druhým a stěžovat si na něj, ať je vaše pokušení jakkoli velké.
5. Dejte si pozor, abyste se neocitli mezi dvěma mlýnskými kameny
Nedovolte, aby vás vnoučata postavila mezi sebe a rodiče. Když si vám vnoučata stěžují, že jim rodiče nekoupí to, co chtějí, nebo že jim nedovolí přespat u kamaráda, reagujte na to s porozuměním.
Nikdy se nestavte na žádnou stranu a nesnažte se rodičům domlouvat nebo je přesvědčovat. Přineslo by to jen problémy.
6. Podpořte svého partnera
Podporujte svého partnera i jako rodiče. Možná budete muset říct svým rodičům, aby si „dali od všeho pohov“ a přestali se vnucovat. Je to něco, co je třeba vyřešit a mít v tom jasno, ale zároveň to musíte zvládnout diplomaticky.
Nevyvolávejte v nich pocit, že jsou pro vás zátěží. Jasně si stanovte své osobní hranice, ale tím způsobem, aby prarodiče věděli, že je respektujete, vážíte si jich a potřebujete je.
Řekněme, že partner si nepřeje, aby se návštěva jeho tchýně či tchána zbytečně prodloužila. Je to jeho vnímání situace, ale zároveň by vás měl podpořit, abyste vztah s rodiči utužovali.
Společně se dohodněte, jak by vám to oběma nejlépe vyhovovalo. Jste přece pár a nejprve musíte mít jasno vy dva. Dohodněte se mimo ně, aby se necítili nepříjemně. Pak jim řekněte, jak si to představujete a co od nich očekáváte.
7. Jasně zformulujte, v čem vidíte svou roli
Pořádně si promyslete, co byste jako prarodič chtěli dělat a co ne. Někteří prarodiče to vnímají tak, že děti již vychovali a nepřejí si, aby je rodiče volali opatrovat vnoučata, nebo účastnit se všech vystoupení a školních akcí.
Jiní zas touží vidět každý krok dětí svých dětí. Udělejte si jasno v tom, co chcete a co nechcete, a proberte to s rodiči vnoučat.
Otevřený rozhovor pomůže předejít mnoha těžkým situacím. Pokud bydlíte blízko, je pro vás problém vyzvedávat děti ze školky a školy, opatrovat je, utíkat k nim na poslední chvíli, chodit na všechny akce a vystoupení? Jak často?
Když budete mít jasné odpovědi na všechny tyto otázky, pomůžete zúčastněným stranám lépe pochopit, v čem s vámi (ne)počítat.
8. Nevyřešené záležitosti
Rodiče! Pokud ta role, kterou jste dosud měli ve své rodině, více neobstojí, je čas na změnu. Neházejte nevyřešené problémy na bedra další generace.
Popřemýšlejte, co vás sužuje. Možná vnímáte dobře míněnou radu prarodičů jako kritiku jen proto, že se v roli rodiče cítíte nejistě. Pokud potřebujete pomoc, naveďte je, jak by vám mohli poradit, aniž byste se cítili být podkopáváni či kritizováni.
9. Hleďte si svého
Prarodiče, dávejte si pozor, abyste se ve snaze pomoci nezačali chovat dotěrně. Role prarodiče je úžasná – je to šance milovat svá vnoučata a stát se mudrcem, průvodcem a zároveň učitelem.
Vaší rolí je milovat a podporovat, nikoli kritizovat či odsuzovat. Jen tak se můžete stát žádanými a radostnými společníky, které všichni touží mít po svém boku.
Snažte se naplnit svůj život různými zájmy a cíli, abyste nebyli „jen“ prarodiči. Když tak učiníte, vaše děti a vnoučata nebudou cítit povinnost vyplňovat ve vás to prázdné místo.
Pokuste se zbavit očekávání. Nemyslete na to, jak to chcete vy, nebo jak by to podle vás mělo být. Raději se těšte z toho, jak je to teď. Nedovolte, aby vám nenaplněná očekávání bránila užívat si toho, co je tady a teď.
Pokud se trápíte, že vás nevěsta nevolá k sobě domů nebo na školní akce častěji, přehodnoťte to a těšte se ze setkání a vystoupení, na které můžete přijít. Veďte otevřené rozhovory, abyste se vyhnuli problémům a možným nedorozuměním.
10. Důvěřujte svým dětem, že dokážou být dobrými rodiči
Někdy možná nesouhlasíte s tím, co rodiče dělají, ale pokud to neohrožuje zdraví a bezpečnost vnoučat, důvěřujte jim. Nezapomínejte, že nejste rodič, ale prarodič.
Pokud budete zasahovat do toho, jak vaše dítě a jeho partner vychovávají své vlastní děti, naděláte tím velké problémy. Uvědomte si, že doba se změnila a že to, co fungovalo před mnoha lety, dnes fungovat nemusí.
Pokud vám to pomůže, navštivte nějaké rodičovské centrum nebo dětského lékaře. Získáte informace z první ruky, které vám pomohou lépe pochopit situaci.
Nezapomínejte, že jako prarodič musíte respektovat pravidla rodičů, i když s nimi nesouhlasíte. Obzvláště se to týká zdraví a bezpečnosti dětí.
Můžete pokládat zvídavé otázky, zajímat se a (s respektem) mluvit o případných problémech. Ale nezapomínejte, že už nejste v roli rodiče. Respektujte jejich hranice a pravidla.
Zahrňte svá vnoučata bezpodmínečnou láskou a rodičům nestěžujte situaci, ale pomáhejte jim. A pokud něco zkazíte, nebuďte na sebe příliš tvrdí. Nikdo není dokonalý – ani prarodiče!
11. Pracujte na tom, aby to fungovalo
Nejdůležitější ze všeho je snažit se, aby to celé fungovalo. Rodiče potřebují své rodiče, prarodiče potřebují své děti a vnoučata.
Tyto vztahy jsou obohacující pro všechny a netrvají věčně. Ať už bydlíte blízko, nebo daleko, najděte způsob, jak vaše životy navzájem propojit.
Zdroj: empoweringparents.com, Zpracoval: Skvelyrodic.cz
Napsat komentář