Děti do sebe každý den nasávají informace z okolního světa. Mají přirozenou touhu zkoušet nové věci a učit se, jak věci fungují. Kromě toho jsou to unikátní lidské bytosti a stejně jako dospělí se rády učí různými způsoby.
Nikdy předtím jsem si to neuvědomovala tak intenzivně jak poté, co jsem se stala rodičem dvou chlapců, kteří jsou zcela rozdílní v tom, jakým stylem se učí.
Jeden z mých synů absorbuje informace jen v případě, kdy je slyší. Kromě toho i rád čte.
Ten druhý si zas užívá pohybu a je neustále na nohou.
Abych podpořila lásku obou mých dětí k učení a pomohla jim najít odpovědi na všechny jejich otázky způsobem, který bude brát v úvahu jejich individuální osobnosti a zájmy, považovala jsem za užitečné zapojit je do různých stylů učení.
Klasické versus alternativní představy o učení
V současnosti je populární si myslet, že čtení knih a vyplňování pracovních listů není přitažlivé pro každé dítě, i když některé děti tyto činnosti mají rády.
Já osobně nevěřím, že čtení knih a vyplňování pracovních listů by mělo být zcela podceňováno!
Existuje však mnoho jiných způsobů, jak se učit. Jako rodiče umíme pochopit své děti a umíme rozpoznat, jaké metody učení mají rády a které jim nejvíce vyhovují.
Vytvořila jsem tento seznam šesti alternativ k přečtení, respektive jako podklad pro tvůrčí dílny. Je to seznam jednoduchých, ale účinných způsobů, jak udělat z učení zábavu pro malé děti.
Nemusí to u všech dětí fungovat stejně…
Rovněž ani vy nemusíte mít rádi učení stejným způsobem, jaký vyhovuje vašemu partnerovi nebo sourozencům.
Je také prokázáno, že pro nás jako rodinu je velmi prospěšné nechat tyto metody rotovat, aby se věci udržely zajímavé a aby byli do nich zapojeni všichni členové rodiny.
Zde již následuje šest účinných způsobů, jak dosáhnout, aby se učení stalo pro malé děti zábavou:
1. Hrát hry
Hry jako Monopoly, Oběšenec, basketbal a ano, dokonce i Miny, mohou děti naučit mnoha různým dovednostem. Proč tedy skončit jen u toho?
Hrát tradiční hry a vytvářet své vlastní je pro děti fantastickým způsobem, jak se učit.
Například pokud má vaše dítě zájem o geografii, vyrobte jednoduchou „paměťovou“ karetní hru se zeměmi a hlavními městy.
Je tolik úžasných hraček, které pomáhají dětem učit se hrou, jsou na různá témata a rozvíjejí různé dovednosti.
Mnoho skvělých her najdete například na australské stránce Child.com.au.
2. Mít radost z hudby
Některé děti jsou přirozeně muzikální. Jsou schopny pochopit a pamatovat si fakta a nápady prostřednictvím tónů a textů písní.
Například pokud se vaše dítě učí násobilku, najděte CD, které ho to naučí písněmi.
3. Být umělcem
Vytvořte diagramy a z objevování pojmů tak vytvořte umění.
Například pokud vaše dítě klade otázky o hvězdách a vesmíru, nakreslete nebo namalujte společně s dítětem sluneční soustavu.
4. Psát příběhy, básně, dramatická díla atd.
Pro verbálně zdatné děti bude velkou zábavou psát příběhy, básně a verše.
Například pokud se vaše dítě učí o nějakém historickém období, pak ho požádejte, aby napsalo scénku o zvlášť důležité události a zapojte rodinu do společné dramatizace.
5. Být aktivní
Toto je pravděpodobně nejméně využívána forma učení v tradičních školách, alespoň já mám s tím takovou zkušenost.
Přimět děti k tomu, aby se postavily na nohy, aby dělaly různé pohyby, může být neuvěřitelně účinné u některých z nich.
Například když se učíte nová slova dle ilustrovaných obrázků, pak je napište křídou na chodník a požádejte své dítě o to, aby skočilo na každý, který vyslovíte.
6. Dát jim volnost
Některé děti mají rády, když jsou do věcí zcela zainteresované a mohou si vyzkoušet všechno samy.
Projekty typu „Udělej jsi sám“, vědecké experimenty a stavění ze stavebnic s otevřeným koncem, kde není dáno, jaký má být výsledek, jsou úžasné pro malé děti.
Dát jim příliš mnoho instrukcí nebo projekty s lehce předvídatelným výsledkem pro ně nemusí být velmi přitažlivé.
V současnosti naštěstí existuje množství zdrojů v knihovnách i online, které umí dětem pomoci najít si informace a vytvořit si své vlastní experimenty a projekty.
My jim jen potřebujeme dát volnost v objevování svých zájmů a podpořit je, když potřebují naši pomoc.
Jakým způsobem se učíte nejlépe?
Po přečtení těchto šesti učebních strategií umíte říci, které byste si užili nejvíce? Které byste si užili jako dítě vy?
Já si myslím, že my, jako rodiče, si potřebujeme vzpomenout na to, že učení není totéž jako školní vzdělávání/školní výuka.
Učíme se každodenním životem a zkušenostmi, což není v žádném případě takové „jako ve škole“ a věci nemusí být „akademicky“ vzdělávací, aby si zasloužily náš čas a úsilí.
My všichni můžeme být tvořiví způsobem, jak se učíme různé věci, ať už jsme mladí nebo staří! Nejdůležitější je to, že povzbuzujeme naše děti v objevování světa, který je kolem nich.
Napsat komentář