Mnozí rodiče netrpělivě zjišťují, zda jsou jejich děti leváci nebo praváci. Jak a kdy se to dá určit? Co rozhoduje o tom, zda bude dítě levák nebo pravák?
Jaké výhody přináší leváctví? Pojďme se společně podívat na to, zda vaše dítě bude patřit k 10% populace leváků.
Kdy je možné určit, zda je vaše dítě levák nebo pravák?
Která ruka je dominantní, se u dítěte projeví nejdříve ve věku 7 až 9 měsíců. Zda je vaše dítě levák nebo pravák, nelze určit dříve než ve 2 až 3 letech.
Ze začátku můžete zkoumat, kterou ruku si děťátko strká do úst častěji, nebo kterou uchopuje předměty.
V předškolním věku můžete sledovat, do které ruky bere tužku nebo pastelku. Leváci zvyknou míchat (čaj lžičkou, jídlo při hře na vaření) v protisměru hodinových ručiček.
Dítě se může za hračkou natáhnout rukou, která není dominantní. Ale většinou manipuluje s dominantní rukou, nebo si s ní hraje.
Pokud vaše dítě používá i před dovršením prvního roku života převážně jednu ruku, informujte o tom svého dětského lékaře.
Mohlo by to naznačovat poruchy v motorickém vývoji (nebo zranění jedné části mozku). Na druhé straně, pokud u čtyřletého dítěte stále není vidět, která ruka je dominantní, je třeba se o tom zmínit před lékařem.
Co rozhoduje o tom, zda bude dítě levák nebo pravák?
Této oblasti se ve výzkumu věnuje velká pozornost. Výsledky však nejsou přesvědčivé. Zřejmě nejde o jeden, ale o kombinaci několika faktorů:
Genetika – Mezi rodinnými příslušníky existuje určitá korelace, ale tato teorie není jednoznačná. U dvojčat totiž tato korelace není evidentní.
Novější výzkumy prokázaly, že to, která ruka je dominantní, nezávisí na jednom genu, ale na několika genech ve spojení s environmentálními faktory.
Environmentální podmínky (v děloze) – Některé výzkumy uvádějí, že podmínky vývoje v děloze, stres nebo hormony mají vliv na to, zda bude dítě levák nebo pravák.
Dominantní ruka dítěte se dá určit i pozorováním pohybů plodu (tendence zvedat dominantní ruku).
Pohlaví – Důležitou roli může hrát i pohlaví nebo testosteron, protože leváci bývají častěji muži.
Měli byste dítě odnaučit používat levou ruku a naučit ho používat pravou?
Pokud z chování dítěte není jednoznačné, která ruka je u něj dominantní, obvykle o tom rozhodne rodič, případně pečovatel.
Pokud dítě více inklinuje k používání levé ruky, nedoporučuje se učit ho používat pravou. Může to v něm vyvolávat frustraci a zmatek, protože pravou ruku nedokáže používat stejně dobře.
V některých kulturách se rodiče snaží naučit dítě používat pravou ruku. Neexistuje však žádná studie, která by odhalila, že by z toho mohly plynout nějaké výhody.
Pokud vše naznačuje, že vaše dítě je levák, snažte se ho podpořit v oblasti hrubé i jemné motoriky.
Kupujte mu pracovní pomůcky pro leváky – nůžky, škrabku, psací potřeby, které se nerozmazávají, pero se zpevněným hrotem a podobně.
Výhody, které přináší leváctví
Leváci mají výhodu především ve sportu, protože praváci nejsou zvyklí hrát proti levákům. Nejvýrazněji se to projevuje ve sportech jako badminton, šerm, tenis či box.
Umění – Studie zjistily, že leváci se nejlépe učí vizuálně, což je předurčuje k výraznější uměleckosti.
Kreativita – Říká se, že leváci mají výjimečný způsob myšlení a vidí věci, které druzí nevnímají. Na druhé straně, neexistuje výzkum, který by tuto myšlenku podpořil.
Dá se to však vědecky vysvětlit. Pravá hemisféra řídí levou ruku a spojuje se s kreativitou. Spojuje se však i s emocemi a podle statistik mají leváci větší sklon k depresím.
Inteligence – Statistiky uvádějí, že v porovnání s praváky má vyšší procento leváků vysoké IQ. Často se jako příklad uváděli američtí prezidenti, z nichž mnozí byli leváci!
Multitasking – Pokud má člověk dominantní levou ruku, pravděpodobně se u něj při plnění úkolů aktivuje několik oblastí mozku.
To by mohlo být důvodem, proč leváci lépe zvládají chaotické informace či rozmanité varianty.
O levácích bylo řečeno množství zajímavých faktů (ale i mýtů), ale neexistuje žádný přesvědčivý výzkum.
Když se do toho přimíchá „obouručnost“ – dítě píše pravou rukou, ale při více úkolech má zdatnější právě levou ruku – odpovědi jsou nejednoznačné.
Nesnažte se proto tímto způsobem zjišťovat, jaké charakterové rysy bude mít vaše dítě. Místo toho mu buďte oporou a zaměřujte se na to podstatné. Na ničem jiném vám nemusí záležet.
Zdroj: newagepregnancy.com, Zpracoval: Skvelyrodic.cz
Napsat komentář