Chcete, aby vaše děti byly šťastné? Samozřejmě, že ano! To my všichni!
Jak ale ve skutečnosti říkají mnozí rodiče svým dětem o způsobu, jak se vede šťastný život a co opravdu znamená být šťastní?
Ellen Jackson z Potential Psychology je specialistkou na lidský potenciál. Na svém blogu píše o lidské zkušenosti a proč děláme to, co děláme.
Je také trenérkou, učitelkou a pomáhá pracovištím, aby přispěla ke štěstí jednotlivců, pružnosti a produktivitě.
Ellenin online kurz seberozvoje pod názvem Najdi svou kolej probíhá několikrát ročně a Ellen zveřejňuje týdenní zpravodaj, kde uvádí různé tipy, nástroje a zdroje informací z oblasti pozitivní psychologie a zdraví.
Dnes nám Ellen řekne o štěstí a o tom, jak umíme pomoci svým dětem porozumět roli štěstí ve svých životech.
Proč je důležité, aby rodiče mluvili se svými dětmi o štěstí?
„Já jen chci, aby moje dítě bylo šťastné.“
Toto řekne většina z nás, když se nás zeptají na to, jakou budoucnost si pro naše děti představujeme. Pak ponecháme štěstí náhodě.
Povídáme si s našimi dětmi o jejich pocitech, když jsou smutné, vystrašené, zlostné nebo ustarané, ale jen zřídka jim pomáháme pěstovat štěstí.
Co se týče štěstí, nejsme proaktivní, protože štěstí není něco, o čem nás učili, že máme pro sebe udělat. Vnímáme to jako něco, co jsme nebo nejsme.
„Být šťastní“ je však dovednost, která se dá vypěstovat a čím dříve naučíme své děti této dovednosti, tím dříve se štěstí, pružnost, optimismus, produktivita a spokojenost stanou jejich zvykem. Nastavíme je pro pozitivní život.
Klíčové body, které máme mít na paměti, když si o tomto tématu povídáme se svými dětmi
Pozitivní psychologie je vědou o štěstí nebo žití úspěšného života. Mnoho škol objevuje a realizuje programy pozitivní psychologie, ať už v celém rozsahu nebo částečně.
Nejčastějšími tématy, které se vynořují z těchto programů, jsou všímavost, odolnost a silné stránky, ale jiná témata zahrnují vděčnost, laskavost, naději a optimismus. Pokud máte školáky, kteří přijedou domů a začnou mluvit například o všímavosti nebo meditaci, vy sami si zjistěte více o těchto tématech.
Procvičte si tyto dovednosti a používejte tento jazyk (s těmito pojmy) doma. Pomůže to upevnit uvedené dovednosti. I vy z toho budete mít užitek.
Diskuse o vděčnosti jsou jinou jednoduchou aktivitou, kterou můžete provádět s dětmi.
Pokud se jich (i sebe) zeptáte, čemu se těší, nebo za co jsou vděčné na pravidelné bázi, myšlenky začnou proudit směrem k tomu, co je v životě dobré.
Vytváří se tak pozitivní nastavení mysli, plné hojnosti – Co je dobré v mém světě – namísto její nastavení na deficit – Co je špatné v mém světě.
V jakém věku začít s těmito konverzacemi a proč?
Můžete začít přemýšlet a mluvit o štěstí jako o dovednosti v momentě, kdy máte dítě.
Je to právě nastavení mysli, co si my sami potřebujeme vybudovat, abychom ho mohli ukázat svým dětem. Pak můžeme o něm mluvit věku odpovídajícím způsobem.
1. Pro nejmenší
Zeptejte se jich, čemu se těší a říkejte jim o tom, z čeho máte radost vy.
Říkajte jim o tom, jak být laskaví, silní a schopni zvládnout výzvy v životě. Pomozte jim rozvíjet odolnost učením se dělat věci pro sebe.
2. Pro děti ve věku základní školy
Meditace a všímavost jsou skvělé dovednosti, které je třeba děti v tomto věku naučit, protože pomáhají proti stresu a úzkosti. Aplikace jako Smiling Mind (Usmívající mysl) je pro děti dokonalým nástrojem.
S dětmi ve školním věku můžeme mluvit o tom, co rády dělají a co jim dodává energii – to jsou jejich silné stránky.
Můžeme jim připomínat, že každý člověk je jiný – že všichni máme své silné stránky a zájmy – a že poznat a používat vaše unikátní silné stránky, oslavovat svou výjimečnost dělá život dobrým.
3. Pro starší děti a dospívající
Pomáhat dětem vidět, že každý problém se dá překonat a poskytnout jim dovednosti na jejich řešení vlastními silami nastavuje děti a dospívající lidi na šťastnější život.
Je to ten správný věk na upevnění zdravých návyků, jakými jsou rutina správného spánkového režimu a také pravidelné cvičení, neboť nám pomáhají zůstat v emocionálně vyrovnaném stavu a přispívají k odolnosti a štěstí.
Doporučené zdroje informací při přípravě na diskusi mezi rodiči a dětmi
KidsMatter program (v překladu Na dítěti záleží) je vynikajícím zdrojem na pochopení přístupů pozitivní psychologie během učení a výchově dětí.
Video níže (v angličtině) je skvělé, protože se naučíte více o pozitivní psychologii.
Webová stránka Větší dobro (The Greater Good) poskytuje množství informací, výzkumů a aktivit na přežití smysluplnějšího života.
Závěr
Jak mluvíte vy se svými dětmi o tom, co znamená být šťastní? Máte užitečné analogie, zdroje informací nebo zkušenosti, o které se chcete podělit?
Více vynikajících informací od Ellen o pozitivní psychologii najdete na facebooku a o věcech zpoza opony na instagramu.
Iva says
A co být šťastný a nemluvit o tom. Činny jsou vždy víc než slova. 😉