Na naší ledničce je magnetka, na které je napsáno: „Nebuď jen hodný; buď hodný na někoho – Henry David Thoreau.“ A je upevněna nad grafem rutinních činností mé dcery.
Nám všem to jemným způsobem připomíná, abychom byli nejen hodní, ale také konali dobro a udělali pro to co nejvíce.
Moje dcera začala letos chodit do mateřské školky. Celé týdny jsme mluvili o logistice, jak bude chodit do třídy, jak bude obědvat, kdy odpočívat a podobně.
Mluvili jsme o vytváření přátelství a co se od ní očekává v souvislosti s tím, jak se má chovat vůči ostatním.
I když ostatní byli zlomyslní…
A upřímně, ačkoliv jsem věděla, že poslouchala, doufala jsem, že to bude něco, co bych jí mohla připomenout v ten den, kdy přijde domů s pláčem, protože se dostala do problémů.
Ten den již pravděpodobně přichází. Byla jsem však příjemně překvapená, když jednou potichu zaštěbetala, že získala novou kamarádku.
„Elena je vždy ke každému špatná. Dnes spadla a odřela si koleno. Tak jsem k ní přistoupila a pomohla jsem jí. Nyní jsme kamarádky,“ poznamenala dcera.
„Věděla jsem, že ty jsi řekla, že je třeba být milá i v případě, kdy ostatní tací nejsou. A ona byla zraněná.“
Spadla mi sánka. Moje čtyřletá, téměř pětiletá dcera, prokázala empatii a navázala přátelství dokonce s těmi, se kterými to jiní neudělají.
A tak jsme pracovali s danou situací, neboť jsem věděla, že tímto způsobem se nebude muset zachovat vždycky (nemusí si vždy zvolit tuto možnost). Také vím, že přátelství jsou komplikovaná a plná emocí.
Způsoby, jak dítě naučit, aby bylo dobrým přítelem
Z mnoha věcí, které budete své děti během jejich života učit, je důležité, abyste je naučili být dobrým přítelem. Bude je to provázet po celý zbytek jejich života.
Mnozí z rodičů si nikdy nepřestanou myslet, že je to dovednost, která se dá získat, a ne něco, s čím se člověk narodí a přirozeně ví, jak to udělat (i když někteří lidé to od narození (přirozeně) umí lépe než ostatní).
A proto nestačí předpokládat, že když pošleme své děti do světa, naučí se socializaci.
Několik užitečných slov povzbuzení podaných postupně během života může dítěti pomoci při budování vazeb a léčení ran v případě, kdy se objeví konflikty.
1. Povzbuďte je, ať dělají změny a jednají s dobrým úmyslem
Je velice důležité dětem zdůrazňovat, že jen proto, že „byly hodné“ v určité situaci ještě neznamená, že „udělaly dobře“.
Je rozdíl, když přejdeme o kilometr navíc, abychom někomu změnili den, nebo když nezpůsobíme problém ve třídě nebo vztahu.
2. Pochvalte dítě za dobře provedenou práci
Když se podobné případy vyskytnou, děti samozřejmě pochválíme. Když vidíte, že vaše dítě je dobrým přítelem, řekněte mu něco.
Řekněte to nahlas a dejte tak svému dítěti najevo, jak moc si vážíte toho, co udělalo. Řekněte mu, že bylo moc hodné a stane se to precedentem do budoucna.
3. Buďte dobrým příkladem
U nás doma připravujeme jídlo pro lidi, kteří jsou v nouzi. Pošleme jim zprávu, abychom jim dali vědět, že na nich myslíme, nebo se obecně snažíme stát součástí života lidí kolem nás.
Ukažte svému dítěti, jak být dobrým přítelem, a to tak, že ho necháte pozorovat, jak dobrým přítelem jste vy pro ostatní.
Buďte vzorem chování, které chcete vidět u svého dítěte a mluvte o tom, namísto toho, abyste „jen“ vařili jídlo pro cizí lidi nebo telefonovali.
4. Naučte je, aby se omluvily, když udělají chybu
Říct lituju toho a učit se odpouštět jsou dvě nejdůležitější dovednosti v životě, které se dítě může naučit.
Život je plný omylů a příležitostí, které je třeba překonat, a pokud své děti naučíme se omluvit, naučí se zdvořile kráčet životem, který je plný nezdvořilosti.
5. Podporujte silné rodinné vztahy se sourozenci, prarodiči a rodiči
Často opakujeme našim dcerám frázi „tvá sestra bude součástí tvého života velmi dlouho“.
Snažila jsem se jim vysvětlit, že můj bratr byl jedním z mých nejlepších přátel, když jsem vyrůstala, a to ze mě vytvořilo člověka, jakým jsem dnes.
Dokonce i dětem, které nemají sourozence, pravidelná setkání s rodiči nebo prarodiči pomáhají, aby se naučily mít zdravé vztahy a posiluje to pozitivní komunikaci mezi dvěma lidmi.
6. Vychovávejte je s dobrou sebeúctou
Dítě se zdravým, pozitivním přístupem k sobě samému bude vždy lepším přítelem.
Pomůže mu to vybrat si takové přátele, které jsou pro něj vhodné, a zároveň být pro jiné lidi dobrým přítelem.
7. Mluvte o přátelstvích
Důležité je mluvit o tom, co se očekává od přátelství, co znamená být dobrý přítel a co znamená být špatný přítel.
Ukažte dětem příklady, když jste venku na veřejnosti, nebo když sledujete film. Pozitivní příklady mají vždy velký vliv.
Napsat komentář