Kdo by potřeboval budík, když jeho dítě vstává ještě před svítáním?
„Brzké vstávání je běžné u mnoha dětí – od kojenců až po batolata, výjimkou dokonce nejsou ani někteří předškoláci,“ tvrdí Kim West, psychoterapeutka, autorka odborných publikací a odbornice na spánek.
„Jakmile se dítě přestane budit na krmení a prospí celou noc (obvykle ve věku kolem 8 měsíců), mělo by se ráno budit v 6:00 až 7:30 hodin. Pokud je venku ještě tma, zdá se nám to brzy.“
10 až 15 % dětí bývají ranní ptáčata, ale zbytek se budí brzy, protože má k tomu své důvody.
„Pokud je vaše dítě nervózní a unavené ještě předtím, než ho uložíte ke spánku, zřejmě opravdu vstává příliš brzy,“ upozorňuje Kim West, „naštěstí se tento problém dá napravit, jakmile odhalíte jeho příčinu.“
Zahrajte si na detektiva a sledujte jeho spánek
Zjistěte, zda dítě nebudí nějaký zvuk zvenčí. Mohou to být například štěbetající ptáci nebo příliš mnoho světla z pouličních lamp.
„Nastavte si svůj budík přibližně 10 minut předtím, než zvykne vstávat vaše dítě,“ doporučuje Rebecca Weltonová, odbornice na dětský spánek a autorka knihy Baby Sleeping Trust Techniques.
Pokud je důvodem brzkého probouzení hluk, pomůže vám zařízení vydávající bílý šum. Světlu zas zabrání žaluzie nebo zatemňující závěsy.
Zkuste ho uložit ke spánku dříve
„Zní to nelogicky, ale čím dříve dítě uložíte ke spánku, tím déle bude spát,“ říká Jenn Kelnerová, certifikovaná odbornice na spánek.
„Nejčastějším důvodem, proč se děti budí brzy, je přílišná únava. Zkuste své dítě ukládat ke spánku 20 minut dříve. Pokud spatříte nějaké zlepšení, čas ukládání ke spánku pomaličku posouvejte na dřívější hodinu, dokud nenajdete ten správný.“
Nezapomínejte na denní odpočinek
Mnozí rodiče se domnívají, že pokud omezí nebo vypustí odpolední spánek, jejich dítě bude spát v noci lépe. Podle Kim West to však není pravda.
„Děti, které spí během dne jen krátce nebo vůbec, mívají problémy s nočním spánkem, což může vést k brzkému vstávání.“
Použijte budík
U batolat, která vstávají příliš brzy, vám bude nápomocný budík. (Existuje například speciální budík OK to wake!, na kterém dokážete měnit barvu podsvícení – svítí světle žlutě a zezelená, když je čas vstávat.)
Je určen pro děti od 18 měsíců a změněná barva pomáhá dětem rozlišit, kdy je čas ještě spát a kdy mohou vstát. Budík v kombinaci s odměnou či pochvalou za nevylézání z postýlky, dokud budík nezmění barvu, může být u dětí velmi efektivní.
Dejte dítěti najevo, co se od něj očekává
„Když dítě vstane brzy ráno, snažte se s ním nenavazovat kontakt,“ doporučuje Kelnerová.
Pokud je dítě v dětské postýlce, nechte ho, ať si samo poradí, jak umí. Vysíláte mu tím zprávu, že ještě není čas vstávat.
Zároveň mu tím nabízíte příležitost usnout bez vaší pomoci.
Zdroj: newparent.com, Zpracoval: Skvelyrodic.cz
Napsat komentář