
Jednou jsem četla jednu studii, která byla docela vážná.
Utvrdila mě v tom, co jsem již dávno věděla… že dovolené jsou lepší než dary. Zkušenosti jsou lepší než hračky.
Proč jsou dovolené lepší než hmotné věci
Existuje důvod, proč naše děti touží po pláži, stejně jako já… a není to proto, že milujeme pláž. Je to proto, že máme rádi čas, když jsme spolu. Děti se mnou rády jezdí na kole brzy ráno.
Rády stavějí hrady z písku s mým manželem. Chtějí se procházet k majáku, „jen my dva“, protože tyto věci budují vazby s našimi dětmi… neprolomitelné vazby, které mohou vzniknout pouze během trávení času společně.
Můj manžel a jeho rodina hodně stanovali, když byl ještě dítě. Miloval stanování. Miloval vše s tím spojeno: hrát karty se svou rodinou, vaření na táborovém ohni, objevování terénu.
Moje rodina chodívala na pláž několikrát v roku.
Miluji pláž, miluji jízdu na kole, miluji se dívat na pláž, miluji běžet po pláži (i když jsem nesnášela běh), miluji hledat mušle spolu s dětmi, miluji nacházet korály, které si můžeme vzít s sebou domů, abychom si je odložili na památku.
Nezáleží na tom, kam jdete, pokud to bude zábavné a získáte zkušenost, kterou si zapamatujete. Toho dosáhnete jedině tak, že se do toho zapojíte spolu se svými dětmi.
Objevit věci, které bude zábavné dělat, ukázat jim nové vzrušující věci a vytvářet vazby, které vydrží po celý život. Být přítomni v tom přesném momentě.
„Rodinné dovolené si děti cení, jak v daném okamžiku, tak ve svých vzpomínkách,“ vysvětlil pro The Telegraph psycholog a nejlepší prodávající autor Oliver James.
„Všechno je to o komunikaci se svými rodiči, dělení se o zmrzlinu a o chvíli, kdy jsou vaše zájmy upřímně brány v úvahu. Takže když jdete za něco utratit peníze, je zcela jasné, která volba má větší smysl.“
Zážitky a rozvoj mozku u dětí
A berte to takto: Cestování s vašimi dětmi může být přínosné pro rozvoj jejich mozku.
„Obohacené prostředí nabízí nové zkušenosti, jejichž síla spočívá v kombinované interakci společenského, fyzického, kognitivního a senzorického,“ jak říká dětská psychoterapeutka Dr. Margot Sunderland.
„Přemýšlejte: rodina spolu v bazénu, společné procházky lesem, vysokou dlouhou trávou vlnící se ve větru, opékání špekáčků na táborovém ohništi, flákání se společně pod horkým sluncem, cítit písek mezi prsty.“
Výzkum samozřejmě opakovaně poukazuje na to, že navzdory nakupování spousty věcí během dovolené, dospělí považují zkušenost, jakou je cestování, za mnohem více obohacující.
Ani děti, jak říká James, nejsou jiné. Ony si jen váží jiných aspektů cestování.
Dále říká:
„Táta nebo máma stavějí hrady z písku, hrají badminton na pláži, skáčou přes vlny. Zdá se to jako zábava, ale také je to „hra připoutání“ a je to důležité z hlediska vytváření vazeb.
Hra připoutání zvyšuje sebeúctu, dětem vysílá psychologickou zprávu: Ty máš mou plnou pozornost. Těším se z tebe. Těší mě být s tebou.“
Závěr
Hračky, které jim dáme, jsou vzrušující a zábavné, videohry je udržují zaujaté, nové filmy zaměstnávají jejich mysl.
Avšak vaše dítě si nikdy nezapamatuje svůj oblíbený den u televize…
Škodaže tak hezké myšlenky nebyly lépe přeloženy. Zasloužily by si trochu větší úsilí, aby se čtenář mohl soustředit na obsah a ne rušila ho krkolomnost vět a nepřirozenost volených obratů.