Nástup do mateřské školky je významný milník v životě našich dětí. Zároveň však pro ně může znamenat čas plný úzkosti a složitých situací.
Přinášíme vám pět způsobů, které vám pomohou tuto událost lépe zvládnout na obou stranách.
1. Buďte pozitivní
Když s dítětem mluvíte o nadcházejícím školním roce a velké změně v jeho životě, jakou je školka, vyjadřujte se optimisticky a pozitivně. Pokud z nás děti vycítí naši úzkost, přenese se na nich.
Pokud se sami obáváte a pociťujete napětí, není snadné tvářit se pozitivně. Ale mějte na paměti, že ani s pozitivismem to netřeba přehánět a vždy musíte brát ohled na obavy dětí.
Pokud se vám chtějí svěřit se svými nepříjemnými pocity a strachem, pozorně je vyslechněte, ale snažte se udržet si pozitivní a optimistický přístup. Pomůže dětem snadněji zvládnout tuto velkou změnu.
2. Seznamte se
Pokud školka organizuje přípravné setkání, abyste se seznámili s učiteli, spolužáky a jejich rodiči a zorientovali se v prostorech budovy, určitě této příležitosti využijte.
Pokud ne, zkuste si alespoň domluvit setkání s třídní učitelkou a požádejte ji, ať vás školkou provede. Na list papíru pro ni můžete sepsat seznam základních informací o vašem dítěti: jméno, přezdívka, fotka, zdravotní stav, co má a co nemá rádo, jaké jsou jeho záliby a v čem má podle vás talent.
Učitelce to pomůže lépe navázat konverzaci s vaším dítětem, aby mohly budovat společný vztah. Pokud máte možnost domluvit si schůzku, které se může zúčastnit i vaše dítě, o to lépe.
Pokud se pozná s paní učitelkou ještě předtím, než začne školní rok, úzkost z odloučení bude snesitelnější. Stejně prospěšné je setkat se alespoň párkrát se spolužákem, který také nastupuje do školky, protože tak má dítě ve třídě oporu v někom, koho již zná.
3. Trénujte
Promluvte si s učitelkou o tom, jak bude vypadat běžný den ve školce a co bude vaše dítě dělávat během prvních pár týdnů. Během léta začněte tyto věci trénovat s dítětem u sebe doma.
Dítě si vytvoří návyk na přicházející rutinu a nástup do školky bude pro něj jednodušší. Kromě trénování stání v řadě, sezení potichu či dodržování pokynů dítě učte sociálně-emočním dovednostem.
Naučte ho představit se druhým, zapojit se do dětské hry, včlenit se do skupiny, vyjádřit své pocity a potřeby, dělit se o věci a hračky, střídat se s druhými a hledat vhodná řešení problémů.
Čím více budete trénovat, tím sebejistěji se bude vaše dítě cítit a o to lépe se budou rozvíjet jeho sociální dovednosti!
4. Najděte něco, co ho uklidní, když s ním nebudete
Některé děti nastoupí do školky bez problémů, jiné pociťují silnou separační úzkost. Najděte vašemu dítěti kotvu, která mu pomůže cítit vaši blízkost, i když jste pryč.
Může to být cokoli – řetízek s druhou polovinou medailonu, vaše fotka, malý odkaz v podobě srdíčka nebo karty ve skříňce. Je to jako pojistka, kterou si dítě může brát každý den s sebou.
5. Buďte připraveni
Po nástupu do školky bude dítě zažívat mnoho nevyvážených emocí. Jednou bude nahoře, jednou dole, jako na houpačce. Připravte se na nějaké záchvaty a obrňte se pořádnou dávkou trpělivosti a empatie.
Při všech nových zážitcích bude jednoznačně potřebovat bezpečí ve vašem náručí. Nebojte se, určitě to zvládnete!
Zdroj: creativechild.com, Zpracoval: Skvelyrodic.cz
Napsat komentář