Často se mluví o nefunkčních vzorcích chování, které jsou běžné zejména u rozvedených párů nebo párů žijících odděleně. Pravda je však taková, že i páry, které žijí v jedné domácnosti, mohou vytvořit nezdravé prostředí, které má na dítě velmi špatný vliv.
Způsob, jakým spolu partneři komunikují, jak se k sobě chovají a jak spolupracují, může kvalitu života dítěte zvýšit, ale také snížit. Pokud si rodiče navzájem prokazují respekt, vzájemné porozumění a spolupráci, učí tak dítě, jak má vypadat zdravý vztah.
Páry, jejichž chování je toxické, předávají dítěti velmi špatný odkaz o lásce a životě. Jejich nefunkční chování ovlivňuje způsob, jak dítě vnímá samo sebe a také svět kolem sebe.
5 zlozvyků, které mají na děti negativní vliv
1. Soupeření o to, kdo je lepší rodič
Místo toho, aby spolupracovali, někteří rodiče mezi sebou soupeří. Pokud je mezi nimi rivalita, oba prohrají. Síla rodiny spočívá v tom, že drží spolu.
Pokud se snažíte dokázat, že vy v noci vstáváte ke svému dítěti častěji, nebo že dokážete uklidit domácnost rychleji, jen abyste zastínili svého partnera, ublížíte tak nejen vašemu vztahu, ale i vašemu dítěti.
Pro děti je mnohem lepší mít dva stejně dobré rodiče než jednoho vyčerpaného, který trpí komplexem superhrdiny, a druhého, který sbírá zbytky. Fungujte jako tým, abyste ze sebe mohli dostat maximum.
2. Nepřiměřeně kompenzujete chování druhého rodiče
Různé výchovné styly mohou vést k tomu, že jeden rodič bude dětem kompenzovat chování toho druhého.
Pokud je máma příliš přísná, táta se snaží o pravý opak a je příliš shovívavý, čímž chce dosáhnout jakési rovnováhy. Hra na „hodného rodiče a špatného rodiče“ bude dítě akorát lákat, aby situaci zneužívalo.
Nepřiměřená kompenzace chování druhého rodiče vede k nedostatku důslednosti, což má na děti velmi neblahý vliv.
Pokud se neshodnete se svým partnerem v otázkách disciplíny, popřemýšlejte nad svými rodičovskými styly. Společně si domluvte jasná domácí pravidla a důsledky, které budete oba neoblomně uplatňovat.
3. Soupeření o to, kdo bude nejoblíbenější
Někteří rodiče se úporně snaží o to, aby právě je mělo dítě raději. Tato potřeba je nutí vyhovět špatnému chování dítěte, případně tomu, aby ho rozmazlovali.
Neusilujte o to, protože se vám to vymstí. Dítě nebude spokojené, dokud nepřestanete trvat na pravidlech.
Děti však potřebují jasnou strukturu, pevné hranice a důslednou disciplínu, což znamená, že mohou přijít chvíle nebo dny, kdy vaše oblíbenost nabude klesající tendenci.
Je přirozené, že děti jednou inklinují více k jednomu rodiči a jindy k druhému. Ale ani jeden z rodičů by neměl urputně bojovat za to, aby byl právě on tím, kterého mají děti raději.
4. Nekalé hry s dětmi
Existuje několik způsobů, jak rodiče hrají tyto hry. Máma vezme dceru na nákupy oblečení a mine na ni hodně peněz. Dceři řekne, aby o tom tatínkovi nemluvila. Je to velká chyba a nezdravý způsob výchovy.
Podobný problém nastává v případě, kdy táta řekne synovi, že mámě neprozradí nic o rozbité lampě, kterou syn zničil, když hrál v bytě basketbal. Toto jednání situaci nijak nepomůže.
Tajnosti před partnerem, klamání, stěžování si na partnera nebo schvalování chování dítěte, se kterým by druhý rodič nikdy nesouhlasil, je pro dítě nezdravé.
Když se jeden rodič začne před dítětem chovat nevhodně, celá hierarchie rodiny se začne posouvat a mohou se objevit problémy. Pracujte na otázkách rodičovství spolu s vaším partnerem a nespolčujte se s dítětem proti partnerovi.
5. Hlasitý nesouhlas s výchovou a udržováním disciplíny
Není dobré, když děti vidí rodiče hádat se o tom, co je pro ně nejlepší.
Jestliže jeden rodič řekne, že dítě nemuselo dostat „time-out“, nebo si myslí, že by dnes mělo jít ven s kamarády, prokazuje nedostatek respektu vůči svému partnerovi, čímž dodává dítěti odvahu chovat se k němu stejně.
Ukažte dítěti, že respektujete názor svého partnera. Pokud s jeho strategií a disciplinárním postihem nesouhlasíte, zůstaňte před dítětem jednotní a promluvte si s partnerem o svých obavách v soukromí.
Je lepší akceptovat a přežít strategii, se kterou nesouhlasíte než ukázat dítěti, že názor vašeho partnera nerespektujete.
Jak eliminovat zlozvyky ve výchově
Pokud máte s partnerem podobné problémy, jak jsme popsali výše, možná potřebujete pomoc profesionála. Promluvte si s rodinným psychologem nebo terapeutem, který vám pomůže zbavit se ničivých zlozvyků ubližujících vašim dětem.
Pokud se partner nechce zúčastnit terapie či sezení, jděte sami. Možná se naučíte nové strategie, které z vás udělají lepšího rodiče a pomohou vám minimalizovat negativní dopad špatných zlozvyků na dítě.
Zdroj: verywellfamily.com, Zpracoval: Skvelyrodic.cz
Napsat komentář