Ať se vám to líbí nebo ne, nemůžete ignorovat skutečnost, že plastelína, respektive modelovací hlína, nabízí množství skvělých příležitostí k učení pro malé děti.
Jde pravděpodobně o jeden z mých nejoblíbenějších nástrojů podporujících jejich rozvoj.
My máme plastelínu vyloženou na stolu téměř každý den.
Vždycky ráda přicházím s novými zábavnými sestavami z plastelíny, kterými inspiruju své malé děti k tvořivosti a zapojuju je do zábavných a smysly rozvíjejících her.
Co se děti naučí hrou s plastelínou?
Sledovat děti, jak si hrají s plastelínou, je naprosto fascinující. Je to něco, do čeho se mohou zapojit i ostatní věkové kategorie, dokonce i batolata s plastelínou ve verzi bezpečné chutě, jako je například chuť chlebového těsta.
Zahrnuje to mnohé oblasti raného vzdělávání prostřednictvím her, jakými jsou například:
1. Komunikace a jazykové dovednosti
Mluvit s dětmi o tom, co vytvořily, je skvělým způsobem, jak podporovat rozvoj jazyka. Učí se například nová slova popisováním textury nebo barvy plastelíny.
Je to rovněž hravá skupinová aktivita, která dětem umožňuje mluvit mezi sebou během toho, jak jsou zaujaty tvorbou.
Práce s plastelínou může napomáhat rozšiřování spektra pozornosti. Někdy jsme si hráli více než hodinu. Kdo mohl vědět, že batolata by mohla vydržet sedět tak dlouho?
2. Osobní, sociální a emocionální rozvoj
Neexistuje žádný správný ani nesprávný způsob, jak si hrát s plastelínou.
Tato hra pomáhá při rozvíjení sebeúcty a povzbuzuje kooperativní hru, když se děti učí dělit se a hrát si spolu.
Plastelína je také úžasným nástrojem pro utišení rozzlobeného nebo vyplašeného dítěte. V pořádném promíchání plastelíny je něco velmi léčivého.
3. Fyzický rozvoj
Ty malé ručičky mícháním plastelíny neustále pracují.
To přispívá k tréninku jejich jemných motorických dovedností, napomáhá rozvoji koordinace mezi rukama a očima prostřednictvím stříhání plastelíny nebo postupu válení kolíků.
4. Gramotnost
Nácvik výroby raných znaků a pobízení dětí, aby si všímaly vlivu značek, které udělaly do hmoty, je jedním z předchůdců psaní.
Nezapomínejte, že starší děti mohou číst etikety na obalech, pokud je sbíráte.
5. Matematika
Počítání, třídění, vytváření vzorů a tvarů – na to vše je práce s plastelínou vynikajícím způsobem, jak podporovat mnohé z raných matematických dovedností.
6. Rozvoj tvořivosti
Buduje se tím představivost a tvořivost, protože z plastelíny je možné udělat cokoliv.
Mnohem častěji se to využívá úplně jiným způsobem, jak jsem to nastavila já.
Plastelína se nejednou přenáší do jiných prvků dětské hry, například do kuchyně jako jídlo nebo jako jeskyně pro hračkářská zvířata.
7. Věda
Sledujte, co se stane, když smícháte dohromady přísady a jak se změní… i to, co se stane, když to takto necháte venku na delší dobu!
8. Pochopení světa
Použití plastelíny na sledování oslav a festivalů je pro batolata a předškoláky zábavnou metodou, jak začít sledovat společenství a svět kolem nich.
Pokud to udržíte v jednoduchosti, například zelená plastelína na Vánoce, červená a zlatá plastelína na nový rok, růžová plastelína v Den sv. Valentýna nebo bílá plastelína na zimu.
… a nejdůležitější je to, že plastelína je zábavná!
Pozvánka na hru s plastelínou
Někdy stačí položit na stůl plastelínu, několik rydel a válců. Jindy může být zábavné tvoření nějaké smysluplnější sestavy z plastelíny ve tvaru „pozvánky na hraní“.
Pozvánka na hraní obsahuje atraktivní vytváření zdrojů a materiálů, což dětem umožní tvořit vlastní hru s otevřeným koncem a nechat, aby je to vedlo libovolným směrem.
Může to být tak jednoduché, jak rozložit plastelínu různými směry, nebo na nové místo a určitě to neznamená utratit spoustu peněz.
Pozvánka na hraní navádí na hru s otevřeným koncem, spoléhá se na dětskou představivost a nabízí množství příležitostí na dítětem řízené učení.
Mám několik různých táců, které používám na plastelínu. Jsou to hlavně podnosy.
Přidávám na ně nepotřebné kousky, například knoflíky, pompony, kamínky, řemeslné zbytky, čističe trubek, brčka, hračkářská zvířata, lidi nebo cokoliv, co se mi dostane do rukou.
Snažím se přidat co nejvíce nejrůznějších materiálů.
Napsat komentář