• Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Skvělý rodič

Stránka o dětech, výchově a rodičovství

Nespoléhejte se na učitele, že z vašich dětí vychovají hodné lidi! To by měli mít na starosti rodiče

29.8.2018

Nespoléhejte se na učitele, že z vašich dětí vychovají hodné lidi! To by měli mít na starosti rodiče

Učitelů si velmi vážím a držím jim palce. Myslím to upřímně. Jsem jedním z nich, stejně jako moje manželka.

Ale jako rodič musím říci, že od učitelů často vyžadujeme, aby dělali mnohé věci namísto nás. S láskou a ochotou pomáhají rozvíjet žáky a studenty po každé stránce, ale jejich náplní práce není vychovat z dětí hodné lidi.

Učitelé by měli mít užitek z toho, že my z našich dětí vychováme hodné lidi.

Učitelé by neměli na svých bedrech nést povinnost naučit naše děti říkat „prosím“ a „děkuji“. Učitelé by měli mít užitek z toho, že já sám svým dětem vštěpím zásady slušného chování.

Učitelé by neměli na svých bedrech nést povinnost naučit moje děti, že nesmí šikanovat ostatní. Za to jsem přece odpovědný JÁ jako rodič. Učitelé by měli mít užitek z toho, že své děti vedu k tomu, aby byly laskavé a ohleduplné.

Nejsou to učitelé, kteří by měli mé děti naučit respektovat autority. Učitelé by měli mít užitek z toho, že to své děti naučím já s mou manželkou.

Když učitelka požádá mého syna, aby něco udělal, měl by vědět, že má reagovat uctivě a udělat, oč ho učitelka žádá, v nejhorším případě by se měl slušně zeptat, proč to od něj vyžaduje.

Opět to nejsou učitelé, kteří by měli mou dceru upozornit na nebezpečí číhající na sociálních sítích. Nebyli to přece oni, kteří udělali takovou hloupost a koupili jí smartphone, když jí bylo dvanáct let, s podmínkou, že se bude chovat zodpovědně.

Učitelé by měli mít užitek z toho, že já jsem svou dceru dostatečně poučil o tom, že facebook, instagram, snapchat a další sociální sítě jsou živnou půdou pro šikanu a různé sexuální úchylky.

Můj syn by se neměl poprvé doslechnout o dodržování osobní hygieny od učitelů. Učitelé by měli mít užitek z toho, že jsme ho doma naučili osprchovat se každý den a oblékat si čisté věci.

Neměli by to být učitelé, kteří mým dětem vysvětlí, že nejsou jediní lidé na světě a že ten nekonečně velký vesmír se netočí kolem nich. Že jejich slova něco znamenají a že za své skutky nesou odpovědnost.

Že pokud budou laskavé a hodné, dostanou se dále, než kdyby byly protivné a plné hněvu. Že někdy je lepší mlčet. Že to, že si svůj mobil nechají během vyučování ve skříňce, jim nezpůsobí fyzickou újmu.

Že vyhrály v genetické loterii a mají tu čest navštěvovat školu, kde je elektřina, voda, počítače, jídlo a učitelé, kterým záleží na tom, aby dosáhly v životě úspěchu.

A předtím, než si začneme stěžovat, že náš Janko stále neumí číst nebo psát, zkusme si uvědomit, že zatímco učitel naučí naše děti všechny výše zmíněné věci, zůstane mu velmi málo prostoru k tomu, aby mohl naše děti naučit to, co je třeba.

Neměli bychom od učitelů očekávat, že naše děti naučí všechny zmíněné věci a zásady slušného chování. Učitelé by měli mít užitek z toho, že to své děti naučíme my – rodiče.

Musíme se polepšit a posílat do školy děti, které jsou připravené začít se skutečně učit.

Na druhé straně jsem si vědom toho, že jako rodič ve svých rodičovských povinnostech často selhávám.

A když se tak stane, vždycky mě uklidní vědomí, že stále existují oddaní, horliví učitelé, kteří mým dětem připomenou, že je zapotřebí poprosit a poděkovat, upozorní je na nebezpečí sociálních sítí, připomenou jim dodržování osobní hygieny a naučí je, jak být lepšími lidmi – to je přesně to, co hodní učitelé dělají!

Kategorie: Články Značky: l-k

Reader Interactions

Comments

  1. Gabriela says

    19.11.2019 at 12:50

    To posledně zmíněné „… učitelé připomenou…“ nedělá mnoho učitelů. Těm, kteří to dělají děkuji i za ostatní rodiče 🙂

    Odpovědět
  2. Monika says

    19.11.2019 at 12:56

    Namísto toho, aby podpořili dětičky, tak si některý učitelé stěžují….. Taky musíme pomoct dětem se jim vyjádřit, je to v nich-vevnitř, jenom maji někdy trému a je to pro malé děti taky někdy těžké.

    Odpovědět
  3. Ervín says

    21.11.2019 at 19:12

    Až nebude povinné hnát do školy děti bez ohledu na cokoli, tak si pindejte o tom, z čeho má mít učitel užitek. Zatím je to tak, že si stát něco vynucuje a poskytuje za peníze, které rodičům sebral, zhusta nekvalitní službu, kterou nelze rozumně reklamovat. Přičemž ale často práci učitelů odvádí rodiče ve svém volném čase po vlastní pracovní době.

    Odpovědět
    • SADA says

      24.11.2019 at 9:17

      Škola není služba,když se Vám nelíbí,učte dítě doma!

      Odpovědět
    • Ela says

      25.11.2019 at 16:18

      Jsem učitelka a rodič a Vašemu komentáři se musím pouze zasmát! Asi žijete na jiné planetě!

      No chudáci rodiče se musejí věnovat svým dětem ve svém volném čase?!?!? No to je neslýchaná nestoudnost!!! 😂😂😂

      Běžte někdy do nákupního centra a do multiplexu. Rozhlédněte se kolem… Uvidíte, jak rodiče tráví svůj volný čas s dětmi!

      Odpovědět
  4. Stanislava Marešová says

    22.11.2019 at 12:52

    Moc děkuji za tenhle článek. Kéž by si to přečetli všichni rodiče a popřemýšleli nad ním. Učitel má především učit, i když existuje něco jako výchovně vzdělávací cíl hodiny, ale to je přidaná hodnota, přesně jak píšete. Kéž by rodiče věnovali svým dětem aspoň tolik času a pozornosti jako učitelé ve svých hodinách. A kéž bychom se naučili vědět, že nám všem jde o jedno, o šťastné a zdravé dítě.

    Odpovědět
    • reakce na děkování článku says

      13.2.2020 at 17:57

      Jen v jedné věci s Vámi mohu souhlasit, a to v přání, aby rodiče věnovali svým dětem více své péče, pozornosti, lásky a času. Co mě donutilo Vám odepsat je fakt, že upozaďujete výchovu jako cosi doplňkového. Podle mě i školského zákona a tím i ministerstva školství, potažmo státu a vlastně tedy v zájmu všech obyvatel, jde ve škole právě o ucelený výchovně vzdělávací proces. Není možné školu z výchovy vyjmout, není možné tento proces porcovat, nikterak rozdělovat. Pokud se chcete dočíst víc, navrhuji četbu školského zákona 561/2004Sb. hned 1§.:-) a taktéž doporučuji pročíst RVP (rámcový vzdělávací plán), který je taktéž povinný a důležitý ve školském/pedagogickém systému. Potažmo pojďme se na to podívat z hlediska etiky a morálky, z hlediska hodnotového žebříčku….atd. atd.
      Přeji Vám spousty aha momentů a překvapení při čtení i v životě, a také úsměv, který je tím největším klíčem ke spokojenosti. S pozdravem G. Sokolová

      Odpovědět
  5. Martin says

    22.11.2019 at 14:42

    Tohle vsechno zni hezky ale trochu to kali jedna vec – dobrovolnost. Zdvorilost, ucta k autorite, slusnost etc – to vsechno je mozne v dobrovolnem vztahu. Fakt ze deti do skoly musi a casto ani nemaji na vyber do jake a ke kteremu uciteli to az prilis casto cele posila do kytek. Zdaleka ne vsichni ucitele jsou laskyplni buddhove – a i kdyby jimi byli, jejich vztah s zaku je uz predem poznamenan jejich nerovnym postaqvenim (ucitel si svou pozici vybral, zak ne). Pokud by deti mely moznost skolu nenavstevovat a ucitele moznost nevhodne se chovajici deti ze skoly vykazat, vznikl by teprve prostor pro tu krasnou predstavu co popisujete.

    Odpovědět
    • Monika says

      24.11.2019 at 6:45

      Máte pravdu, že si dítě svoji pozici nevybralo. Ale vybralo si komu se narodí? Vybralo si samo – kolik mu je let? Ne – to je koloběh života. Povinná školní docházka byla obrovským posunem vpřed – jinak by děti nedělaly nic. Člověku je přirozená lenost, tak si asi dovede představit, jak by to následně vypadalo (dřív se pracovalo na polích, dnes to není třeba). A proč vykázat nevhodně se chovající děti – naopak – těm je třeba ukázat, jak se chovat – proč? Třeba protože žádný vhodný vzor nemají a u nich doma se to takhle prostě dělá a jinou variantu neznají. Spousta učitelů se snaží být laskavými a hodnými na naše děti, ale na druhou stranu i v životě se budou setkávat s lidmi, kteří budou mít své chyby a nebudou milí – ve škole mají šanci se naučit jak se s tím vypořádat dřív, než v životě třeba kůli ostrým slovům přijdou o práci. Každá mince má dvě strany.

      Odpovědět
    • SADA says

      24.11.2019 at 9:26

      Tak to mě dostalo.Chudáci děti,musí chodit do školy!V dnešní době si školu můžete vybrat,dokonce i učitele ke kterému chcete aby dítě chodilo.Můžete své děti učit i doma.V dnešní době máte tolik možností!A hlavně dítě není rovno dospělému -rodiči, učiteli.Dítě musíte nejdříve všemu naučit,být mu průvodcem životem.Říct mu co je dobré,co špatné.A ne ho nechat dobrovolně rozhodovat co by chtělo,co ne!Potom to podle toho vypadá-agresivita,absence soucitu,slušného chování….!

      Odpovědět
      • Eliška says

        26.11.2019 at 8:56

        Chtěla bych se zeptat,co by jste řekla na to,že v 1.ročníku na střední škole nazval učitel moji dceru před celou třídou,,neschopnou“ protože si v jím stanoveném termínu nemohla vybrat z kupy neočíslovanýchlyžáků ty, které by ji opravdu seděly. Ptám se proto, že se to dcery velice dotklo a byla zklamaná, od začátku měla pana učitele ráda a nechce, abych do toho zasahovala. Snažím se to respektovat, ale nelíbí se mi to a myslím, že takle ponižovat by učitelé děti rozhodně neměli.

        Odpovědět
  6. Lucie says

    24.11.2019 at 17:27

    Laskyplni budhove -ucitele,jak popisujete ci ucitele nazyvate nebyli nikdy vsichni. A i presto vzpominam na vsechny své ucitele s uctou a respektem. Coz se o dnesnich detech rici neda. Sotva vyjdou ze skoly a bohuzel v dnesni dobe i ze skolky,uz vetsina z nich nezdravi a dela,ze Vas ani nezna….dost smutne,kdyz si predstavim,kolik casu jim clovek venuje. Nektere deti stravi v MS vice casu nez doma,tak co bychom vlastne po nich chteli,kdyz jim ty zaklady vlastne jejich rodič ani nestihne dat….?! Kazdemu bych přála si tu praci a zejmena zodpovednost na par týdnu zkusit. Myslim,ze benevolence a moznosti na vyber maji dnesni deti az moc a jeste si smet vybirat ucitele ci do te skoly jit ci nejit??!!!Tak to tedy opravdu nechapu,co ještě byste nechtel……
    My kdysi na vyber moc nemeli,a přesto jsme se svoji sestrou vychovane slusne. A to diky svym rodicum,kteri davaji resp.maji dat diteti zaklad. Dojima me ta predstava,jak si dnes každý mysli,ze vse je povinnost ucitelu…tak si ty deti radeji nedelejte,kdyz se pak o ne nechcete starat…..😉

    Odpovědět
  7. Jud says

    28.11.2019 at 8:17

    Ano, deti maji byt vychovane a slusne. To je jiz ucitel ucit nema. Ale co vse jsme zazili na jedne zakladni skole od ucitelu, bych neprala nikomu. Fandim ucitelum, kteri opravdu dobre uci a dokazi deti zaujmout. Ale zazili jsme v jedne skole sikanu od ucitelu na mnoha detech. Ucitel je od slova ucit a mel by deti opravdu neco naucit. Rodice by nemeli nahrazovat to, co je ma ucitel naucit. Podporovat sve deti a pomahat jim, pokud necemu nerozumi a je potreba procvicit, to ano. Ale nedelat praci za ucitele, to ne! To je jako bych chtela, aby za me nekdo dodelaval moji praci, protoze ji nedelam dobre. A navic aby to byla samozrejmost, ze to bude za me nekdo dodelavat ci dokonce delat zcela. To preci neni v poradku. A verte, ze se svym detem venujeme kazdy den a nesedime u mobilu, pocitacu ci u kaficek v kavarne.

    Odpovědět
  8. Jaromír Petržela says

    28.11.2019 at 11:43

    Vyjádřila jste to naprosto přesně.Pozici učitele na zakladce nemohu hodnotit,učím na ZUŠ..musím však říct že za těch víc než 20 let se přístup dětí rapidně zhoršil.V dnešní době se mnohým nechce udělat ani minimum,nemluvě o tom že většina neví že by měla před vstupem do třídy zaklepat,pozdravit a tak dále. Takže když jim tohle nepřipomenu já učitel, tak nevím kdo je to naučí, kdoví kde je chyba😊

    Odpovědět
  9. Díky! says

    14.3.2020 at 15:09

    Díky za tento skvělý článek, naprosto souhlasím – jsem matka, babička 4 vnoučat a současně i učitelka. Přála bych si, aby ho četlo co nejvíc rodičů.

    Odpovědět

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Primary Sidebar

Doporučujeme články:

  • Méně je opravdu více: staňte se rodičem – minimalistouMéně je opravdu více: staňte se rodičem – minimalistou
  • 10 tipů, jak se stát pozitivním vůdcem (kterého dítě potřebuje)10 tipů, jak se stát pozitivním vůdcem (kterého dítě potřebuje)
  • Používání sociálních médií u teenagerů vede k internalizovaným problémům v chováníPoužívání sociálních médií u teenagerů vede k internalizovaným problémům v chování
  • Má vaše dítě ADHD? Pak má i těchto 11 superschopností!Má vaše dítě ADHD? Pak má i těchto 11 superschopností!
  • Trpí vaše dítě častými střevními problémy? Podle nejnovější studie to může signalizovat pozdější psychické problémyTrpí vaše dítě častými střevními problémy? Podle nejnovější studie to může signalizovat pozdější psychické problémy

Copyright © 2023 · Skvělý rodič · Všechna práva vyhrazena · Ochrana osobních údajů (Privacy Policy) · Kontakt

Pro zkvalitnění služeb využíváme soubory cookies. Používáním této stránky s tím vyjadřujete svůj souhlas. Rozumím Více informací
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Vždy povoleno
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
ULOŽIT A PŘIJMOUT