Jak děti rostou, jsou to často jejich rodiče, kteří tvoří a formují jejich sebedůvěru. Když se vaše dítě učilo chodit, vy jste pravděpodobně stáli po jeho boku a nabízeli jste mu povzbuzení a útěchu, když spadlo.
Vytrvalostí a mnohými pokusy se vaše dítě naučilo různé dovednosti. Děti se učí životaschopnosti prostřednictvím zkušeností, jako je setrvání v snažení, i když selžou.
Učí se, že procvičování zlepšuje jejich dovednosti nebo je alespoň posune vpřed!
Když své děti podporujete, učíte je, aby pokračovaly v tom, co začaly a zvyšujete jejich sebeúctu a smělost. Pokud dětem důvěřujete, mají tendenci pokračovat v objevování a učit se nové věci i přes chybné pokusy nebo pochybnosti.
Síla vnitřního hlasu
Říká se, že vnitřní hlas člověka je výsledkem hlasu jeho rodičů, který poslouchá během svého dětství. Pokud je rodič přísný a kritický, dítě si vybuduje přísný a kritický vnitřní hlas.
Když rodič dítě povzbuzuje a podporuje, dítě bude mít pozitivní vnitřní hlas, který bude živit jeho pocit jistoty a sebeúctu.
Rodiče tvoří budoucnost svých dětí, protože oni jsou inspirací pro vnitřní hlas svých dětí. Nejlepším způsobem, jak živit tento vnitřní hlas, je nabídnout povzbuzení a pozitivní slova podpory.
Během růstu si dítě rozvíjí sebedůvěru a sebeúctu jako výsledek slov, která slyší od svých rodičů.
Důvěra a sebeúcta jsou v životě velice podstatné a pokud člověk nemá důvěru v sebe sama nebo sebeúctu, bude v něm probíhat vnitřní boj. Fráze a slova umí zvýšit sebedůvěru dítěte.
Existuje několik frází, které mohou rodiče použít ke zvýšení sebevědomí svého dítěte. Zde uvádíme 5 silných slov pro povzbuzení rozvoje jeho sebedůvěry:
1. Láska
Říci svému dítěti, že ho milujeme, je jedním z nejlepších způsobů, jak pozvednout jeho sebedůvěru. Říkat mu, že ho milujeme, je důležité během celého jeho života, počínaje od prvních dnů dětství až po dospělost.
Díky tomu děti nabydou dojmu, že si zaslouží lásku, jsou schopny lásky a že ve vás mají podporu.
Díky tomu dosáhneme, že se budou cítit dobře, důvěryhodně a bezpečně. Vaše dítě může mít občas pocit, že si nezaslouží vaši lásku nebo může pod vlivem výzev a pochybení procházet obdobím nízké sebeúcty.
Když svým dětem dáte během tohoto období pocítit, že je máte rádi, nabydou přesvědčení, že vaše láska je bezpodmínečná, a že i navzdory chybám si lásku zaslouží.
2. Dobré
Dát dítěti najevo, že je dobré (psychicky nebo fyzicky), pozvedne jeho sebevědomí.
Bude se cítit být silné a schopné provést úkoly, které jsou těžké. Bude mít ze sebe lepší pocit, čímž se zvýší jeho sebeúcta. Pokud se dítě cítí být silné, je pravděpodobnější, že překoná výzvy a bude pokračovat v snažení navzdory obtížím.
Kromě toho dítě, které se cítí být silné, bude chtít čelit novým výzvám a úkolům, protože bude cítit, že má sílu na jejich splnění.
Říkat dětem, že jsou dobré v provádění fyzických aktivit, například u prvního kajakování, zvýší jejich sebevědomí a povzbudí je to pokračovat dále.
3. Silné
Říkat svému dítěti, že je silné, dává dítěti na vědomí, že může změnit svět, může dosáhnout něčeho velkého. Děti si uvědomí, že jejich slova ovlivňují a mají dopad na druhé lidi, stejně jako na jejich vlastní jednání.
Když se dítě cítí být silné, má pocit, že je stejně důležité jako dospělí a že jeho slova mají stejnou vážnost jako slova někoho, kdo je od něj starší.
Když dětem říkáte, že jejich slova mají sílu, naučí se, že to, co řeknou, má velký význam – ať už dobrý nebo špatný.
Když dětem zdůrazníte, že jsou fyzicky silné, dáte jim najevo, že jejich jednání má vliv na jiné lidi. Pokud dítě věří, že na jeho slovech a jednání záleží, získá sebevědomí, které se stane palivem pro jeho další rozvoj.
4. Krásné
Zatímco toto slovo má ve světě dospělých různé významy, jelikož většinou popisuje atraktivní kvality něčího těla, jeho použití ve vztahu k dětem znamená, že dítě je mistrovským dílem.
Dítě, které cítí, že je krásné zevnitř i zvenčí, si bude bezpochyby více důvěřovat v situacích, kdy čelí novým výzvám a situacím.
5. Děkuji
Když dítěti říkáte, že si ceníte jeho slov nebo jednání, povzbuzujete ho k tomu, aby to udělalo znovu.
Říct „děkuji ti“ je také důležité během formování vděčnosti ve vaší rodině, usnadňuje to vašemu dítěti poznat, jak má vyjádřit svou vděčnost.
Dítě, které se cítí tak, že koná dobro, bude s největší pravděpodobností opakovat nápomocné jednání i v budoucnu nebo bude zkoušet další způsoby, jak být užitečné. Například bude pomáhat s nákupy nebo bude tlačit kočár.
Dítě, kterému projevíte svou úctu, se bude cítit být důležité a milované a následně bude mít důvěru v sebe sama.
Závěr
Díky používání těchto silných slov povzbudíte sebevědomí a sebeúctu vašeho dítěte. Čím vyšší sebevědomí mají vaše děti, tím pravděpodobněji budou vyhledávat výzvy.
U dítěte, které se cítí sebejistě, je pravděpodobnější, že když spadne, vstane a bude se snažit znovu.
Mít sebejistotu jde také ruku v ruce se sebeúctou, přičemž obě vlastnosti jsou podstatné během učení, růstu a dospívání. Jak dítě roste, je to právě hlas jeho rodičů, který ho povzbuzuje nevzdat se a snažit se dále.
Když dítě vyroste, hlas jeho rodičů se stává jeho vnitřním hlasem, který ho bude povzbuzovat a inspirovat, aby se nevzdávalo. Jelikož často čelíme spíše chybám než úspěchům, je důležité v sobě slyšet pozitivní vnitřní hlas, který nás povzbuzuje, abychom vytrvali.
To vše se totiž začíná hlasem rodičů již v době, kdy je dítě ještě malé.
Napsat komentář