Jedním z mých primárních cílů jako rodiče je vychovávat děti, které spolu navzájem dobře vycházejí. Všechny mé děti mají rády řemesla a tvoření, ale každé z nich má svou vlastní, jinou osobnost.
Rozdílné osobnosti však znamenají, že může docházet k jejich střetům a tyto střety způsobují sourozeneckou rivalitu! Vidět, že děti mezi sebou bojují, je pro rodiče srdcervoucí.
Naštěstí mám několik rodičovských tajemství, která používám ve výchově tak, aby sourozenci spolu navzájem vycházeli. V tom je ten rozdíl.
V současnosti jsem testovala tipy úspěšného rodičovství na výchovu sourozenců a také jsem čerpala z mých vlastních výchovných zkušeností.
Způsob výchovy, který uplatňuji, je inspirovaný mým vlastním dětstvím. Byla jsem čtvrtým z deseti sourozenců a kupodivu jsme všichni spolu dobře vycházeli.
Můj způsob výchovy je také ovlivněn knihami o rodičovství, které jsem přečetla. Ty byly zaměřeny na prevenci soupeření mezi sourozenci.
Naplánujte si společný volný čas
Travte čas společně jako rodina. Nezáleží na tom, co děláte. Důležité je to, že je to čas, kdy jste spolu. Doporučuji vám činnosti, které poskytují prostor na mluvení, zábavu a smích.
Aktivity, když jste do činnosti zapojeni všichni, ale zároveň nemáte mnoho příležitostí k interakci, jsou mnohem méně účinné.
Jít na procházky, kreslit, řemeslné činnosti, hrát modifikované verze šachu či monopoly a společně si užívat hudby jsou v naší rodině oblíbenými společnými činnostmi.
Učte a vytvářejte úctu
Moje děti rozumějí tomu, že potřebují respektovat emoce toho druhého.
Je to pravda i v případě, kdy tyto emoce pro ně nic neznamenají (řekněme, že sourozenec bude přehnaně reagovat na situaci).
Použijte tutéž úctu, když máte co do činění se svými dětmi a jejich emocemi.
Řešte neshody mezi dětmi jen v případě, kdy je to zapotřebí
Zjistila jsem, že moje děti zpravidla najdou řešení alespoň natolik férová, jako by byla ta, se kterými bych přišla já.
Tento proces řešení problémů je naučí lekcím, jak se dělají kompromisy a také jak spolupracovat.
Když chceme, aby naše děti spolu dobře vycházely, musíme jim dát příležitost k tomu, aby samy našly řešení, po svém.
Soustřeďte se na řešení problému
Pokud musíte moderovat neshodu, soustřeďte se na stěžejní skutečnosti a řešení problému. Nenechte se rozptylovat tím, kdo řekl nebo udělal něco jako první.
Uvědomte si, že některé děti umí lépe než ostatní vyjádřit své názory a popsat situaci. Soustřeďte se na vyřešení problému.
Je konflikt jediným problémem nebo jsou děti jen hladové a unavené? Věnovali jste jim vy, jako jejich rodič, pozornost, kterou potřebovaly?
Dívejte se na děti jako na individuální osobnosti
Nedefinujte děti podle toho, v jakém pořadí se narodily, nebo podle toho, jak vnímáte jejich talent. Poskytněte jim prostor, aby byly samy sebou a ony vás budou překvapovat znovu a znovu.
Nesnažte se děti kategorizovat nebo je roztřídit jako do krabic.
Omezuje to jejich růst a rodičům to zabraňuje poznat své vlastní děti, zatímco v dětech se tím zesiluje odpor.
Nenechte, aby děti upřednostňovaly předměty před sourozenci
Mé děti vědí, že když kvůli něčemu bojují, ať už je to hračka, film nebo počítačová hra, ztratí privilegium používat tento specifický předmět.
Žádný předmět není důležitější než lidská bytost.
Všimněte si dobrých věcí, které dělají jeden pro druhého
Pozitivní podpora má delší trvání!
Všímejte si malých laskavostí, které vaše děti dělají jeden pro druhého.
Závěr
Jaké jsou vaše nejlepší tipy na prevenci sourozenecké rivality a výchovu dětí tak, aby spolu dobře vycházely?
Napište nám o tom do svých komentářů pod článkem nebo na facebook.
Napsat komentář