Může být vzrušující sledovat, kdy vaše dítě řekne první slovo, ale na druhé straně to dokáže pořádně zničit nervy.
Sledujete, jak se vyvíjejí a rostou jiné dětičky v okolí, jaké pokroky dělají, čtete množství časopisů o rodičovství a prohlížíte si oblíbené blogy. Nacházíte tolik informací, že ani nevíte, zda váš drobeček postupuje tak, jak má.
Můžete si vydechnout – škála toho, co se při vývoji řeči považuje za „normální“, je opravdu široká. Tvrdí to i Jeanette Sawyer Cohenová, PhD, certifikovaná klinická psycholožka z New Yorku.
Cohenová je zároveň uznávanou odbornicí v oblasti dětského vývoje. Jako příklad uvádí, že jedno dítě může zřetelně vyslovovat jen pár slov a jiné dítě může mít pestrou slovní zásobu, ale problémy s výslovností.
Řeč se však i přesto vyvíjí u většiny dětí dle určitých pravidel. V jednotlivých věkových obdobích můžete očekávat následující:
Přibližně 9 měsíců
Vaše dítě začíná komunikovat bez používání slov (neverbálně). Ukazuje vám různé předměty, díky čemuž se s vámi snaží o prvotní formu komunikace.
Přibližně 12 měsíců
A je to tady – první slovo! Děti se snaží vyslovit slova nebo zvuky, které slyší nejčastěji – pá-pá, bába, máma, táta a podobně.
V tomto období je třeba si začít dávat pozor na to, co říkáte. „První slova jsou jedním z více způsobů, jak dítě reaguje na své domácí prostředí,“ říká Cohenová.
„Pokud vaše 12měsíční dítě vysloví jako první slovo NE, měli byste se zamyslet, zda toto slovo nepoužíváte ve vaší domácnosti zbytečně příliš často. Zkuste najít jiné alternativy, jak mu věci zakázat.“
Ještě stále ani slůvko? Netrapte se. Mnoho dětí neřekne první slovo až do věku 15 měsíců. Pokud však nic neřekne ani poté, zkuste se poradit s vaším pediatrem.
18 až 24 měsíců
V tomto období řeč dětí roste raketovou rychlostí. Do věku tří let se rozšíří jejich slovní zásoba na 1000 až 2000 slov. Zároveň začínají slova spojovat do krátkých vět.
Má vaše dítě zpomalený vývin řeči?
Řekněme, že vaše 18měsíční dítě používá méně než 20 slov, ale v jeho komunikačních dovednostech pozorujete pokrok díky novým zvukům a gestům.
Pokud dítě rozumí jednoduchým otázkám a požadavkům (Jsi hladový? Máš žízeň?), je pravděpodobné, že jeho slovní zásoba se začne brzy rozšiřovat.
Pokud vás to příliš znepokojuje, promluvte si o tom s dětským pediatrem. Můžete však počkat a uvidíte, zda se do věku 2 let něco změní a zda do jeho slovní zásoby přibydou nová slova.
Jak podpořit vývoj řeči
Vůbec nezáleží na tom, kolik slov vaše dítě říká. Podle Cohenové existuje množství způsobů, jak mu můžete pomoci naučit se jich více.
Uvádíme tři způsoby, jak můžete podpořit vývoj řeči u svého dítěte:
Mluvte, mluvte a mluvte
S dítětem si neustále povídejte, každý den. Pokud je to možné, začněte s tím už v těhotenství. Studie dokazují, že dítě přivyká charakteristickým zvukům matčiny řeči již v děloze.
Zapojte do hry zvuk
Sedněte si s dítětem na podlahu a nechte dítě vést. Hrajte si s rytmem, popište mu slovy, co právě děláte: „Teď jsme malí bubeníci a pomaličku bubnujeme… začínáme bubnovat rychleji a ještě rychleji, a nyní nejrychleji, jak umíme!“
Rytmus představuje symbolickou hru, která dítěti pomáhá zdokonalovat jeho komunikační dovednosti napodobováním přirozeného proudu řeči.
Hodně čtěte
Nečtěte každé slůvko v knize přesně tak, jak je tam uvedeno. Místo toho se snažte vtáhnout dítě do děje tím, že u něj podpoříte myšlení a mluvení.
Ptejte se na obrázky, na to, co si myslí, řekněte mu, ať vám něco najde a ukáže na ilustraci, povídejte si o tom, co ho zaujalo, a nezapomínejte hledat propojení mezi čtenou pohádkou a skutečným životem.
Zdroj: newparent.com, Zpracoval: Skvelyrodic.cz
Napsat komentář