Všichni býváme občas negativní. Zlobíme se, jsme úzkostliví, smutní, vinni a vystresovaní. Je to přirozená součást života. Podobné pocity prožívá i vaše dítě.
Ublíží mu nejlepší přítel, někdo ho urazí, nebo ho nepozvou na narozeninovou oslavu. Možná dostane trojku z projektu.
I vaše dítě má nárok na negativní pocity. Má-li se s nimi poprat, nejprve se musí naučit své pocity vyjádřit. Hněv je přirozená emoční odezva na zraněné pocity.
Pláč nebo dokonce hněv vůči nějaké osobě není ve své podstatě špatný. Je však těžké dívat se na vlastní dítě, jak se trápí, je nešťastné, rozzlobené nebo vystresované a problém překonává s obtížemi. Jak mu pomoci zbavit se trápení?
Zamiřte na cíl a zničte ho
Někdy se dokážeme se svými pocity vyrovnat i pomocí symbolických skutků. Mohlo by to pomoci i vašemu dítěti. Nechte ho napsat na kus papíru, co ho trápí.
Klidně stačí napsat: „Dostala jsem trojku z projektu.“ Ale ještě lepší by bylo, kdyby dítě popsalo emoci, kterou přitom prožívá: „Dostala jsem trojku z projektu a jsem z toho smutná.“ Potom se papírku zbavte.
Jak se zbavit papírku a uvolnit negativitu
Existuje množství způsobů, jak se papírku – a s ním i svého trápení – zbavit.
1. Je-li papírek malý, dítě ho může složit a spláchnout. Může to být uspokojující, ale dejte si pozor, abyste neucpali záchod!
2. Máte-li vlastní drtič odpadu a papírek není příliš velký, dítě ho může roztrhat na malé kousky a hodit do drtiče odpadu. Bude mu příjemné slyšet, jak drtič odpadu jeho problém rozdrtí na kaši.
3. Býváte-li u jezera nebo potoku, roztrhejte papírek na malé kousky a hoďte je do vody. Papír se rozloží a nezatíží životní prostředí.
4. Dítě si může z papíru postavit letadélko. V tom případě by však bylo lepší zapsat problém na list papíru. Letadélko může vynést problém až do oblak. Ačkoli padne na zem, samotný akt hození papírového letadélka do vzduchu a sledování, jak se „problém“ vzdaluje, může být pro dítě osvobozující. Potom můžete letadélko zmačkat a zahodit, nebo si ho dítě může nechat, aby mu připomínalo, že tento problém již pustilo z hlavy.
5. Býváte-li na otevřeném prostranství a venku je teplo, dítě může připnout svůj problém na draka. Může ho připnout k drakova ocasu a dívat se, jak pěkně věje. Problém odfoukne vítr.
6. Další možnost je papírek pohřbít. Nechte dítě, ať ho roztrhá, a problém „pochovejte“ v záhoně květin ve vaší zahradě, nebo někde venku v přírodě pod stromem či keřem. Papír se rozloží a stane se součástí květin. Je v tom pěkná symbolika, protože z negativního se stává něco krásně pozitivního.
7. Napište dopis, v němž odpustíte, nebo se omluvíte.
Je-li dítě negativní, protože mu někdo ublížil, může napsat dopis, ve kterém dotyčné osobě odpustí. Pomůže mu vyléčit se a zahojit rány. Možná se provinilec omluvil, ale dítě se přesto nemusí cítit lépe.
Dobře se můžeme cítit jen v případě, že jsme připraveni druhému člověku odpustit. To platí pro všechny. Úlevu nám přinese jen odpuštění.
Rozhodne-li se dítě napsat takový dopis, mělo by v něm stát, co se stalo a proč ho to zranilo. Potom by mělo viníkovi říct, že mu odpouští. List netřeba odesílat.
Dítě by si ho mohlo odložit. Když bude starší, může si dopis přečíst a podívat se na celý problém z nadhledu.
Cítí-li se dítě provinile, protože někomu ublížilo, dopisem se může ospravedlnit. Dopis může poslat, ale pomozte mu uvědomit si, že druhá strana nemusí přijmout jeho omluvu.
Omluví-li se, více už udělat nemůže. Měla by to být upřímná omluva od srdce a neměla by začínat prostým „Mrzí mě, že …“, nebo „Je mi líto, že si myslíš, …“ Tato omluva vyznívá neupřímně a vyvolává dojem, že autor dopisu se vůbec necítí vinen.
Děti nedokážeme ochránit před negativitou a bolestí. Můžeme jim však pomoci vyrovnat se s pocity, které prožívají.
Zdroj: verywellfamily.com, Zpracoval: Skvelyrodic.cz
Napsat komentář