Nová studie Harvardské univerzity zjistila, že lidé, kteří v dětství dostávali hodně lásky a pozornosti od svých rodičů, vzkvétali i v období dospělosti. Rodičovská láska má i po mnoha letech obrovský vliv na náš celkový zdravotní stav a optimální prospívání.
Studie sledovala, zda byli rodiče k účastníkům studie v dětství laskaví, a následně měřila prospívání účastníků ve středních letech života.
Souvislost byla zřetelná a nepopiratelná: lidé, kteří popisovali své rodiče jako milující a pečlivé, prospívali v dospělosti mnohem lépe. Nic na tom nezměnily ani socioekonomické či jiné faktory.
Co si můžeme představit pod slovem vzkvétat a proč bychom to měli měřit?
Slovo vzkvétat používají filozofové mnohem častěji než lékaři. Odráží však dobrý, spokojený život. Tyler VanderWeele, jeden z autorů a vedoucí programu Harvardské univerzity Harvard ‚s Human Flourishing Program, rozkvět vysvětluje jako „stav, při kterém jsou všechny aspekty lidského života dobré“.
Podle VanderWeela existuje pět oblastí života, které jsou pro každého člověka důležité. Existují samozřejmě i jiné oblasti života, ve kterých můžete vzkvétat, ale právě těchto pět je výjimečných pro každého z nás bez rozdílu rasové či kulturní příslušnosti.
Jsou to štěstí a životní spokojenost, tělesné a duševní zdraví, smysl a účel života, dobrý charakter a dobré vztahy s lidmi. Pokud vzkvétají, jsme spokojeni v každé ze zmíněných oblastí.
Proč bychom měli „rozkvět“ měřit?
Většina studií se v podobných výzkumech zaměřovala hlavně na přítomnost nebo absenci nemoci. Je však stále jasnější, že můžete být zdraví, ale nemusíte prosperovat a vzkvétat.
Výzkum prokázal, že rozkvět snižuje úmrtnost u dospělých a behaviorální problémy u adolescentů.
Pro účely této studie autoři vnímali rozkvět jako tři aspekty celkové spokojenosti – emocionální, psychologický a sociální. Tyto aspekty měřili pomocí vyjádření typu: „Jsem sám se sebou poměrně spokojený“, „Celkově mám pocit, že jsem pánem situace, v níž žiji“ a „Komunita, ve které žiji, je pro mě zdrojem spokojenosti“.
Účastníci studie, kteří při měření prokázali vysokou úroveň optimálního prospívání, byli považováni za lidi, kteří vzkvétají.
Jinými slovy můžeme říci, že ti, kteří vzkvétají, žijí spokojený život, obklopují se příjemnými lidmi a jejich život jim dává smysl. Věří, že věci dokáží zvládnout, rostou a učí se, a v podstatě jsou sami se sebou spokojeni. Převažují v nich pozitivní pocity a život, který vedou, je naplňuje.
Dětství a rozkvět v dospělosti
Už déle je známo, že negativní přístup a chování rodičů vedou k problémům v dětství i dospělosti. Dalo by se předpokládat, že to platí i opačně a pozitivní výchovné postupy snižují množství problémů.
„Chtěli jsme zjistit, zda jsou vroucnost, teplo a láska v životě dětí skutečně tak důležité,“ vysvětluje VanderWeele. Výsledky studie prokázaly, že ano.
Dnes máme v rukou silný důkaz o tom, že láskyplné dětství opravdu podporuje několik aspektů optimálního prospívání, jako jsou štěstí, sebepřijetí, sociální vztahy či schopnost člověka být užitečný pro svou komunitu. Milující rodiče dali dětem základ pro jejich šťastný život a společenské přijetí a zároveň omezili výskyt depresí, úzkostných stavů a užívání drog.
„Láska je v dětství nesmírně důležitá a milující rodiče jsou klíčovým faktorem šťastného života,“ říká VanderWeele.
Jak se to týká dnešních rodičů? Tato studie vznikla před mnoha lety a zaměřovala se na předchozí generace…
Výzkumníci použili pro svou studii informace získané ze studie MIDUS (Midlife in the United States Study) z roku 1995. Tato studie pozorovala dospělých ve věku 25 až 74 let.
Laskavost rodičů byla hodnocena na základě vyplněného dotazníku. Respondenti v něm odpověděli například na otázku: „Kolik lásky a náklonnosti vám v dětství prokazoval/a váš táta/vaše máma?“ V období let 2004-2006 výzkumníci vyhodnotili prospívání respondentů.
Účastníci studie vyrůstali v období před nástupem intenzivního rodičovství. Jsou výsledky stále použitelné? Do jaké míry mohly změny ve výchově dětí ovlivnit tato zjištění?
Existuje něco jako „příliš mnoho rodičovské lásky“? VanderWeele prozradil, že jeho tým pracuje na další studii, která by měla být publikována příští rok. Zaměřuje se na hodnocení různých stylů výchovy a sleduje vliv rodičovské lásky, disciplíny a jejich kombinace na celkové zdraví jedinců.
Autoři studie navrhují, aby se rodičovství zaměřovalo na zlepšování celkového zdraví společnosti. Cílené výchovné postupy dokáží podle nich zlepšit zdravotní stav a celkové prospívání populace.
Důkaz, že láska a její projevy jsou klíčem ke štěstí dětí, je pro rodiče dobrou zprávou. V dnešní uspěchané době pro nás může být zklidněním, že všechno bude v pořádku. Tak se uvolněte a popřemýšlejte nad všemi možnostmi, jak můžete vašim dětem projevit svou lásku.
Pokud jste sílu rodičovské lásky nezažili, nezoufejte. Pamatujte, že máte úžasný potenciál se vyléčit. Když porozumíte tomu, co jste přežili a přestanete nad tím naříkat, zbavíte se svého břemene.
Obnovení a radost jsou cestou pro každého z nás. Když si však i navzdory všem doporučením nedokážeme pomoci sami, stále máme možnost vyhledat pomoc odborníka.
Zdroj: psychologytoday.com, Zpracoval: Skvelyrodic.cz
Napsat komentář